Myślisz, że jesteś otyły, że nie możesz zrzucić brzucha, a może to jest to wodobrzusze?
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgczciHj956_UgsAY7T9V_Qh7TdEaX_QVyfUB7Tf62IAt0uWAauedmGzJEmuKOYwSmtTBd4Zh0stB393MUe5JVW2g0fzb6sekjZj9wY-A_gDp9-_bcu_3PFBZIVCtNEybN8m-CkHmI1XX4/s320/otyly.jpg)
Obecność wolnego płynu w jamie brzusznej objawia się klinicznie niezależnie od jego charakteru: może to być przejrzysty płyn przesiękowy, mętny lub opalizujący płyn zapalny o odcieniu mlecznym lub silnie podbarwiony żółcią, ropny lub krwawy. Te cechy ujawniają się dopiero po wydobyciu płynu za pomocą nakłucia otrzewnej. Dlatego usprawiedliwione wydaje się, aby w rozdziale omawiającym zapalenie otrzewnej poświecić choć nieco miejsca ogólniejszemu pojęciu wodobrzusza. Pod tym pojęciem rozumiemy obecność w jamie otrzewnej płynu niekoniecznie wysiękowego. Nie musi to wiec być zapalenie. Otrzewna w tych przypadkach oglądana za życia w laparoskopie jest przekrwiona, nastrzyknięta siecią drobnych naczyń, ale gładka i lśniąca. Przyczyną gromadzenia się przesięku jest ogólny lub miejscowy zastój krążenia. Występuje on też w hipoproteinemii.
Sprzyja mu istnienie hiperaldosteronizmu wtórnego. Może tu więc w grę wchodzić niedomoga serca, zarostowe zapalenie osierdzia, zakrzep żyły wrotnej, marskość wątroby, nerczyca itp. Wodobrzusze jest więc niejednolitym stanem chorobowym, występującym w różnych chorobach i różnych okolicznościach. Jeżeli mimo to mówimy o nim osobno, to tylko dlatego, że znajomość tych rzeczy jest konieczna do różnicowania.
Komentarze
Prześlij komentarz